Nádlerův hrob

Hrob sebevraha Franze Nadlera.

Důstojník rakouské armády Franz Nadler zde uskutečnil sebevraždu patrně z důvodů známé krize, projevující se v jedné z fází léčby, a proto jej kněz odmítl pochovat na hřbitově. Objevila se však i verze, že měl v úmyslu pojmout za manželku svou nevlastní dceru. Jelikož mu však sňatek papež zakázal, ukončil život.

Hrob byl postaven v roce 1858 a jednalo se pouze o prostý žulový pomníček s mramorovým křížem nahoře. V čele žulového podstavce stojí nápis: Nolite judicare, et non judicabimini. Luc. VI. 37 (Neodsuzujte, abyste nebyli odsouzeni. Lukáš 6/37). Použitá citace pochází z evangelia svatého Lukáše. Vzadu pak čteme iniciály F. N. a datum 3. Dec. 1858 (3. prosince 1858). Tehdy Franz Nadler dobrovolně ukončil svůj život.

V roce 1998 pomník zrenovoval Ondřej Truneček, který sem také připevnil železný kříž z už neexistujícího hrobu na hřbitově v Horním Údolí, aby dotvořil původní podobu Nadlerova pomníku. Ten byl bohužel odcizen sběrači kovů, a tak nový kříž v roce 2012 opět upevnily Lesy ČR. V současnosti se hrob nachází v dobrém stavu, částečně je poškozen pouze nápis na zadní části podstavce.

Poloha Nádlerův hrob

Poloha 50° 14′ 52.662″, 17° 10′ 51.866″
Stav zachovalý
Lokalita Jeseník-lázně
Typ pomník

Sdílej na
Facebook

Fotky

Komentáře

Pro možnost komentování se musíte přihlásit.

Prozatím bez komentáře.